PL  |  EN
Log in / Register For service providers

Search a service provider

Search by date:
Depilacja czy golenie? Jaka metoda będzie dla Ciebie najlepsza?

Depilacja czy golenie? Jaka metoda będzie dla Ciebie najlepsza?

Jest wiele sposobów na pozbycie się zbędnych włosków z naszego ciała. W tym artykule przybliżamy Wam wszystkie możliwości i podpowiadamy, jak wybrać odpowiednią metodę depilacji.

 • Czy depilacja bez bólu jest możliwa?
  • Golarka zawsze pod ręką.
  • Idealnie gładka skóra – odkrywamy zalety kremów do depilacji.
 • Depilacja ekologiczna, w duchu zero waste!
  • Maszynka do golenia bez plastiku.
  • Depilacja pastą cukrową.
 • Depilacja woskiem - w domu czy w salonie?
  • Wizyta u kosmetyczki czy wizyta kosmetyczki w Twoim domu?
  • Samodzielna depilacja woskiem - jak to zrobić?
 • Najtrwalsza metoda, czyli depilacja laserowa.
  • Główne przeciwskazania do rozpoczęcia depilacji laserowej.
  • Gdzie wykonać zabieg depilacji laserowej? Jak wybrać odpowiedni gabinet?

Depilacja bez bólu jest możliwa

Tutaj sposoby są zasadniczo dwa, golenie maszynką oraz depilacja chemiczna przy użyciu kremów lub żeli do depilacji. Oba są całkowicie bezbolesne, nieinwazyjne i bezpieczne. Pozwalają na to, żeby szybko pozbyć się niechcianych włosków.

Golarka zawsze pod ręką

Nie ma oficjalnych statystyk, ale i bez nich można śmiało powiedzieć, że jest to najpopularniejsza metoda usuwania zbędnego owłosienia. Prawdopodobnie każda osoba, która depiluje swoje ciało, ma w domu golarkę, choćby na wypadek awaryjnych sytuacji, gdyby była potrzebna ekspresowa depilacja lub poprawka po niedociągnięciach w innej metodzie.

Idealnie gładka skóra dzięki kremom do depilacji

Kremy pozwalają osiągnąć bardzo zadowalające efekty. Po ich użyciu skóra jest gładka, bez wyczuwalnych ostrych końcówek włosków, które mogą się pojawić nawet po najdokładniejszym ogoleniu maszynką. Jeśli dobrze dobierzemy krem do rodzaju  skóry i obszaru, który chcemy wydepilować, a dodatkowo zastosujemy się do zaleceń podanych na opakowaniu, nie powinny nas czekać niemiłe niespodzianki. Skóra nie będzie zaczerwieniona, będzie gładka i miła w dotyku, a włoski idealnie usunięte. Kremy do depilacji stosuje się przed kąpielą, tak byśmy mogli spłukać pozostałości, których nie udało się zebrać łopatką. i zniwelować nieprzyjemny zapach powstający po rozpuszczeniu włosków. Na rynku jest dostępnych wiele marek oferujących kremy do depilacji. Do wyboru mamy także różne rodzaje kremów, w zależności od potrzeb naszej skóry i depilowanych miejsc. Inny krem powinnyśmy wybrać do depilacji nóg, a inny do wąsika nad ustami. Ten do twarzy powinien być dużo delikatniejszy, ale nie przyniesie on zadowalających rezultatów w przypadku mocniejszych włosków na ciele. Możliwe więc, że będziecie musiały się zdecydować na zakup kilku różnych kremów. Efekty depilacji chemicznej są widoczne od kilku dni do tygodnia, po tym czasie włoski zaczynają odrastać. Jest to bardzo łatwa i wygodna w użyciu metoda, nie zajmuje dużo czasu i nie wymaga specjalnych umiejętności. Możecie z niej korzystać przez cały rok. Zwróćcie jednak uwagę, że substancje zawarte w kremach do depilacji mogą podrażniać skórę i mieć niekorzystny wpływ na środowisko. Nie są zalecane dla alergików i osób z wrażliwą, atopową skórą.

Depilacja ekologiczna, w duchu zero waste!

Tak, to możliwe. Jeśli leży wam na sercu los naszej planety, pamiętajcie o nim także przy wyborze metody depilacji. Sposoby depilacji, które są najbardziej przyjazne środowisku, to maszynki wielorazowe z wymiennymi ostrzami, czyli żyletkami, oraz depilacja pastą cukrową. Dzięki ich zastosowaniu ograniczycie „produkcję” śmieci do minimum, a te, które ewentualnie powstaną, są w pełni poddawane recyklingowi (tzn. żyletki i papier po cukrze czy maszynkę ze stali nierdzewnej, jeśli po wielu latach używania przestanie spełniać swoją funkcję). Dodatkowo są to bardzo ekonomiczne sposoby na depilację, nie wymagają zasobnego portfela.

Maszynka do golenia bez plastiku

Nie jest to żadna nowość, tego typu maszynki były używane od dawna, głównie przez naszych ojców i dziadków. Ale maszynki wielorazowe sprawdzą się równie dobrze przy goleniu zbędnych włosków na delikatnym kobiecym ciele. Wielorazowe maszynki do golenia najczęściej są wykonane ze stali nierdzewnej. Dodatkowo są Wam potrzebne klasyczne żyletki, które należy dezynfekować i wymieniać. Żyletki poddaje się recyklingowi, pamiętajcie więc, by wrzucać je do odpowiednich pojemników. Wielorazowych maszynek do golenia używa się tak samo, jak ich jednorazowych odpowiedników, ze względu na swoją ostrość wymagają jednak większej delikatności. Przy zachowaniu ostrożności nie powinniście się obawiać ich użycia, maszynki są profilowane w ten sposób, by ograniczać zacięcie skóry. Wielorazowe maszynki do golenia są droższe niż te jednorazowe, jednak to inwestycja na lata, a jeśli dobrze policzycie,to szybko zauważycie, że różnica na korzyść maszynki wielorazowej pojawi się już po kilku miesiącach używania. Ich ceny wahają się od 30 do 100 złotych. Są dostępne w różnych kolorach metalu, od srebrnego, przez piękne różowe złoto, aż do czerni, niektóre mają drewniane rzeźbione trzonki, mogą stać się więc ozdobą naszej łazienki, która posłuży nam przez wiele lat.

Depilacja pastą cukrową. Jak przygotować pastę do depilacji w domu?

Pasta cukrowa używana do depilacji jest łatwa w przygotowaniu, nie potrzebujemy do niej żadnych wymyślnych i drogich składników, a jedynie cukier, wodę i cytrynę. Pastę możecie przygotować samodzielnie lub też kupić gotową pasę cukrową w drogeriach, ale w tym wypadku nie możecie już mówić, że jest to ekologiczne rozwiązanie zero waste, ze względu na opakowania, w których jest sprzedawana. Depilację pastą cukrową możecie wykonać samodzielnie lub w salonie kosmetycznym czy też podczas wizyty kosmetyczki w waszym domu. Sam zabieg jest podobny do depilacji woskiem, też pod względem bólu. W obu sytuacjach włosy są usuwane mechanicznie, a to po prostu musi boleć  Jednak wiele osób odczuwa mniejszy ból podczas depilacji pastą cukrową niż podczas depilacji woskiem. Efekt może utrzymać się do 3 tygodni, w zależności od tego, jak szybko rosną wasze włoski. Zasadniczą różnicą pomiędzy depilacją pastą cukrową i woskiem jest kierunek usuwania włosa. Podczas użycia pasty włosy są wyrywane zgodnie z kierunkiem wzrostu, natomiast w przypadku wosku wyrywane są pod włos. Może mieć to wpływ na późniejsze wrastanie włosków i zapalenie mieszków włosowych. Wyrywanie z kierunkiem wzrostu jest łagodniejsze dla mieszków włosowych, minimalizuje ich uszkodzenia, dzięki czemu po depilacji pastą cukrową włoski rzadziej wrastają w skórę.

Depilacja woskiem -w domu czy w salonie?

Depilacja woskiem jest bardzo popularną metodą pozbywania się owłosienia ze względu na swoją trwałość i stosunkowo nieduży koszt. Efekty depilacji utrzymują się do 3 tygodni w zależności od tępa wzrostu włosa, a Wy w tym czasie nie musicie się martwić ciągłym goleniem, by utrzymać gładkie ciało. Ta metoda jest szczególnie polecana osobom, które borykają się z wąsikiem czy nadmiernym, ciemnym owłosieniem na twarzy, gdzie używanie golarek jest niewygodne i podrażnia skórę. Wiadomo, boli. Ale czego się nie robi, by o siebie zadbać i dobrze wyglądać? I w tym przypadku wadą mogą być wrastające włoski - po wyrwaniu odrastają słabsze i cieńsze, przez co ciężej jest się im przebić przez naskórek, co może prowadzić do powstawania stanów zapalnych. Ten problem można złagodzić przez regularne stosowanie peelingów.

Samodzielna depilacja woskiem - jak to zrobić?

Sposobów na depilację woskiem jest kilka. Jeśli zdecydujecie się, by wykonać zabieg samodzielnie, możecie kupić gotowe plastry do rozgrzewania w drogerii. Kosztują niewiele i są łatwe w użyciu. Plastry z woskiem rozgrzewamy w rękach i tak przygotowane nakładamy na wybraną część ciała, wygładzając plaster z kierunkiem wzrostu włosa, po czym energicznie odrywamy plaster pod włos. To dobra opcja dla osób, które będą wykonywać depilację woskiem sporadycznie lub dopiero chcą się zapoznać z tą metodą. Drugim sposobem depilacji woskiem w domu, z naszego doświadczenia skuteczniejszym, jest użycie wosku rozpuszczonego w specjalnej maszynce i przyłożenie odpowiednio przyciętych pasów materiału. W drogeriach i sklepach internetowych możecie kupić takie zestawy, na które składają się podgrzewacz do wosku, wkłady z woskiem lub wosk w granulacie, szpatułki i pasy materiału. Ta metoda jest skuteczniejsza, ponieważ łatwiej doprowadzić wosk do pożądanej temperatury, przez co lepiej przylega do włosków.

Najtrwalsza metoda, czyli depilacja laserowa.

Jest ona zalecana szczególnie osobom z tendencją do wrastania włosów, tworzenia się stanów zapalnych mieszków włosowych, które często powstają w efekcie korzystania z depilatora, a w przypadku szczególnie wrażliwej skóry nawet po depilacji tradycyjnymi maszynkami i golarkami. Dla uzyskania oczekiwanego efektu depilacji (a właściwie epilacji) laserowej, którym jest długotrwałe usunięcie włosów z wybranych miejsc na ciele, należy wykonać od kilku do kilkunastu sesji z zaplanowanym harmonogramem. Ten powinniście ustalić ze specjalistą wykonującym zabieg. Dobierze on ilość powtórzeń i częstotliwość przede wszystkim w zależności od typu Waszego owłosienia, pomoże Wam również wybrać odpowiedni laser. Nie ma możliwości uzyskania zadowalających efektów po jednym zabiegu, włosy rosną nierównomiernie i niejednocześnie, a laser działa jedynie na włosy w fazie wzrostu, dlatego proces depilacji laserowej odbywa się w kilku sesjach. Efekty takiej depilacji mogą utrzymywać się nawet do kilku lat. Ten typ usuwania zbędnego owłosienia możemy zastosować niemal na każdej partii ciała. Nie jest jednak odpowiedni dla każdego i należy się do niego odpowiednio przygotować.

 

Główne przeciwskazania do rozpoczęcia depilacji laserowej

 • Stosowanie leków i kosmetyków uwrażliwiających na światło
 • Doustna i powierzchowna terapia retinoidami
 • Opalona skóra, zarówno naturalnie, jak i w solarium czy przez użycie samoopalaczy
 • Ciąża
 • Miejscowe stany zapalne

 

Co ważne – a o czym często niestety się zapomina – to odpowiednie przygotowanie do zabiegu, które oprócz odstawienia ewentualnych leków światłouczulających polega również na… zaprzestaniu wyrywania włosków przed sesją ???? Jeżeli zamierzacie wykonać epilację laserową, już na 4-5 tygodni przed planowaną wizytą powinnyście „przestawić się” wyłącznie na używanie maszynki.

Po zabiegu nie należy brać gorących kąpieli, korzystać z basenu i sauny. Około 2 tygodnie po nie powinniśmy złuszczać naskórka mechanicznie ani enzymatycznie. W ciągu 3 tygodni po zabiegu nie można też się opalać i stosować samoopalaczy.

Zabiegi mogą być w różnym stopniu bolesne, ale obecnie stosuje się techniki, które niwelują ból, są nimi różne sposoby chłodzenia skóry podczas zabiegu.

 

Gdzie wykonać zabieg depilacji laserowej? Jak wybrać odpowiedni gabinet?

Depilacja laserowa jest równie droga, co skuteczna. Ceny zabiegów w różnych klinikach mogą różnić się nawet o kilkaset złotych, cena jest więc ważnym czynnikiem w wyborze specjalisty. Nie warto jednak zbytnio oszczędzać na depilacji laserowej. Nim zdecydujesz się na wybór, sprawdź, czy gabinet korzysta z nowych narzędzi, a jego pracownicy dbają o poinformowanie Cię o przeciwskazaniach i zaleceniach do zabiegu. Sprawdź też opinie w internecie, jeśli gabinet ma niskie oceny i wiele krytycznych recenzji od niezadowolonych klientek, lepiej wybierz inne miejsce. Tutaj szczególnie warto śledzić informacje o poparzeniach laserem, duża liczba takich komentarzy może świadczyć o braku profesjonalnego przeszkolenia pracowników lub o wadliwości używanego sprzętu. Tym bardziej, że przez zabiegiem powinno się przeprowadzić próbę. Jeśli chcesz zaoszczędzić, poluj na promocje, nawet najlepsze, najbardziej renomowane gabinety decydują się na przydzielenie zniżek klientkom. Zwykle ceny są ustalane osobno dla każdej partii ciała. Możecie wybrać depilację łydek, ud, depilację bikini, pach, ale też rąk, wąsika lub depilację twarzy, w zależności od potrzeb. Im większa powierzchnia skóry, tym cena będzie wyższa. Bardzo często gabinety depilacji laserowej oferują możliwość zakupu pakietu usług ze zniżką, warto się na nie zdecydować.

Sposobów depilacji jest wiele, jak więc wybrać najlepszy dla siebie?

Warto testować różne metody depilacji i dobierać je w zależności od potrzeb. Możecie też zdecydować się na inne sposoby depilacji nóg, bikini czy pach. Może się okazać, że depilator świetnie się sprawdzi w waszym wypadku do pozbycia się włosów z nóg, ale już w przypadku bikini ból będzie nie do wytrzymania. Ja przez wiele lat używałam depilatora elektrycznego, z powodzeniem. Byłam bardzo zadowolona z efektów, w sezonie letnim depilację początkowo robiłam raz na 2 tygodnie, później wystarczyło raz na 3 tygodnie, zimą i jesienią wybierałam golarki. Jednak z wiekiem i zmianą sposobu pielęgnacji skóry ten sposób przestał być dla mnie skuteczny ze względu na coraz częstsze wrastanie włosków i pojawianie się pojedynczych ognisk zapalenia mieszków włosowych, po których zostają mi nieestetyczne blizny. Musiałam więc zmienić swoje nawyki. Ale te nie oznacza, że nie polecam Wam użycia depilatorów, wręcz przeciwnie, przez lata to była dla mnie najskuteczniejsza metoda depilacji. Trzeba jednak obserwować swoje ciało i wybierać to co dla niego w danej chwili najlepsze.

Comments

 • Katarzyna

  Mam ciemne, grube włoski na całym ciele. Nigdy nie mogłam sobie pozwolić na przerwę w depilacji, bo wyglądałam okropnie. Najgorsze było to, że (szczególnie na nogach) włoski odrastały mocniejsze i grubsze. Zdecydowałam się na depilację laserową ( light sheer duet w estetica na sławkowskiej). Zabieg był trochę odczuwalny ale z czasem się przyzwyczaiłam. Teraz mam nogi idealnie gładkie

  Comment rate: 0

  Login to rate comments!

Login to add comments!

Login to rate entry