PL  |  EN
Zaloguj / Zarejestruj Dla usługodawców

Wyszukaj Usługodawcę

Wyszukaj po dacie:
Jak zrobić dobre zdjęcie?

Jak zrobić dobre zdjęcie?

Prawdopodobnie każdy z nas w swoim życiu stał przed obiektywem, bądź robił zdjęcie drugiej osobie. Sięgając pamięcią do tych doświadczeń czujemy często niespełnione oczekiwania drugiej osoby i wielokrotne powtarzanie jednego ujęcia.

Ilość czasu poświęconego  na dobranie odpowiedniego kadru, perspektywy czy pozy nie przekłada się na satysfakcję z efektu. Po wielokrotnych próbach przychodzi czas na wybór "najlepszego". Ile razy w życiu usunęliśmy swoje zdjęcia mówiąc, że brzydkie bądź nieatrakcyjne? Prawdopodobnie niezliczoną ilość razy. Robimy to na każdym kroku. Oceniamy swój wygląd. Oceniamy innych.

Żródło: https://www.pexels.com/search/selfie/

Kiedy jesteśmy usatysfakcjonowani efektem zdjęcia?

W aparacie cyfrowym widzimy efekt na bieżąco. Jeśli nie wyszliśmy wystarczająco dobrze – w naszej osobistej subiektywnej ocenie,  tracimy pewność siebie. Jest to wyłącznie kwestia naszego nastawienia do obrazu, który determinuje naszą samoocenę. Podążając tym tokiem myślenia, możemy stwierdzić, iż brak obrazu nie wywoła strachu nieatrakcyjności. Dlatego też, jeżeli osoba pozująca jest skrępowana, obawia się swojego ciała, brak jej pewności siebie to właśnie fotografia analogowa pozwoli jej się zrelaksować i chociażby na chwilę zapomnieć o efekcie końcowym.

Tę metodę pracy przedstawia idealnie słynny fotograf greckiego pochodzenia o imieniu Platon, z którym mamy możliwość zapoznać się dzięki serii dokumentów pt. Abstract: The Art of Design oryginalnej produkcji Netflix.

 

Źródło: https://www.lavazza.ch/de_CH/magazine/art-and-culture/kalender-2018/platon.html

Używając cyfrówki stale spoglądamy na zdjęcia w wyświetlaczu, a przez to tracimy kontakt i intymność z fotografowanym. To magia wzajemnego zrozumienia daje najlepsze efekty - opowiada Kira Pollack, dyrektor fotografii Magazynu Time.

Platon wykonuje światowej sławy portrety osób tj. Barack Obama, Putin, Muammar Kadafi, a jego oko potrafi wyłapać prawdziwe wnętrze danej postaci. Jest człowiekiem o niezwykłej dozie empatii, którą czuć z odległego dystansu. Jest wręcz niezwykle ciekaw drugiej osoby, poznaje ją, zadaje wiele pytań, słucha.

Nie zastanawiam się jak zrobić dobre zdjęcie, tylko czego mogę się od tej osoby nauczyć. Zawsze. – Platon.

Źródło: https://emilypughe.wordpress.com/2010/02/27/platon/

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/443534263296729823/

Jak zrobić "dobre" zdjęcie?

Kiedy wykonujemy zdjęcie osobie, która jest nieświadoma siebie w obiektywie, nie czuje się obnażona przez obraz i czuje się w naszej obecności komfortowo, możemy spodziewać się wyjątkowych rezultatów, które są efektem przepływu pozytywnej energii. Właśnie ta energia i pewność siebie decydują o jakości zdjęcia.

W udanych pracach kwestia sprzętu jest poboczna. – Platon.

W zależności, czy pracujemy na świeżym powietrzu, czy w studiu powinniśmy zadbać o dobre warunki oświetleniowe. Słoneczny dzień, czyste niebo, czy też ostry promień światła wpadający do ciemnego pokoju wydają się być idealnymi warunkami do robienia zdjęć. Pewien fotograf mówił, że jego idealną porą dnia na robienie zdjęć jest godzina tuż przed zachodem słońca. Prawdopodobnie ze względu na ostre światło, kontury i silne kontrasty. Sylwetki postaci nabierają przy takim oświetleniu niezwykle geometrycznego charakteru. Ten typ oświetlenia często wykorzystuje się w fotografii modowej np. na plaży w stroju bikini.

Innym przykładem korzystnego oświetlenia jest światło rozproszone w południowej porze, które równomiernie oświetla postać, ukrywając wszelkie niedoskonałości i nadając twarzy miękkiego i ciepłego wyrazu. 

Jak zacząc przygodę z fotografią?

Źródło:https://www.disneyrollergirl.net/tag/peter-lindbergh/

Źródło:http://www.artnet.com/artists/peter-lindbergh/linda-evangelista-tatjana-patitz-christy-Kr-YjymfLmIy9bMLUSruZQ2

Fotografując w mieście powinniśmy zwrócić szczególną uwagę czy fotografowany stoi przodem do światła, czy na twarzy nie ma niekorzystnych cieni itp. Jako osoby fotografujące powinniśmy również dostosować parametry naszego aparatu do warunków pogodowych i przestrzennych tj. zachmurzone niebo, przestrzeń między budynkami, przestrzeń otwarta. Jeśli robimy zdjęcia w nocy należy zwrócić uwagę czy istnieje jakiekolwiek źródło pojedynczego światła, które możemy wykorzystać do wyeksponowania sylwetki.

Źródło: http://www.peterlindbergh.com/stories/102

Źródło: https://www.lorientlejour.com/article/1034147/les-femmes-de-peter-lindbergh-dans-new-york.html 

Podczas wykonywania portretu lub sylwetki bardzo w bliskiej odległości, czarno-biała estetyka pozwala zakamuflować parę "niedoskonałości" np. skóry, niedobranej kolorystycznie stylizacji itp. Pamiętajmy jednak, że fotografia czarno-biała również ma swoje wymagania, których możemy się obawiać, np. skupienie uwagi np. na krępujących "fałdkach", rozpiętym guziku, niekorzystnych cieniach itp.

Jeśli zdjęcie w efekcie końcowym wyjdzie nieciekawie, z różnych względów... niekorzystna pozycja ciała, źle dobrane parametry.. spróbujmy pobawić się z perspektywą i pokazać modela w różnych ujęciach. Jednakże jeśli chcemy, by nasi modele czuli się przed nami wyjątkowo, a zdjęcie przyniosło zamierzone efekty, powinniśmy w naszej pracy wykazać się wyrozumiałością, cierpliwością oraz otoczyć drugiego człowieka ciepłą atmosferą pracy.   

Autor: Natalia Pośnik

Komentarze

    Ten wpis na blogu nie ma jeszcze komentarzy

Zaloguj się by dodawać komentarze!

Zaloguj się by ocenić wpis