PL  |  EN
Zaloguj / Zarejestruj Dla usługodawców

Wyszukaj Usługodawcę

Wyszukaj po dacie:
Jak prowadzić mobilny biznes?#3. Prowadzenie działalności bez rejestracji w urzędzie.

Jak prowadzić mobilny biznes?#3. Prowadzenie działalności bez rejestracji w urzędzie.

Malujecie, robicie paznokcie, masujecie zbolałe mięśnie, fotografujecie, trenujecie… To wasza pasja. Sprawia wam to przyjemność i jesteście coraz lepsi. W głowie pojawia się myśl… a może by tak na poważnie? Zdobyć dawkę wiedzy? Uzyskać certyfikat? Wyjść z ofertą do ludzi? Zacząć zarabiać, być jednym z tych którzy „nie pracują”, bo robiąc to co kochasz nie jesteś w sumie w pracy ….

Zaraz jednak pojawia się hamulec… Ale po co? Zakładanie działalności, wpis do CEIDG, ZUS, REGON, podatki, faktury, opłaty …. Brzmi okropnie i nie zachęca do podejmowania wysiłku?

A gdybym powiedziała Wam, że tak nie trzeba? Że można prościej? Że możliwa jest taka „próba nie próba” i że spokojnie możecie zacząć i działać bez rejestracji w urzędach, nie narażając się na żadne przykrości i robiąc to absolutnie legalnie? Ha! Otóż właśnie to Wam mówię.

Nowe przepisy Prawo przedsiębiorców weszły w życie w tym roku!

I teraz firma bez rejestracji jest wreszcie możliwa. Możecie działać na małą skalę bez rejestrowania firmy w CEIDG i opłacania składek ZUS!

Przepis mówi: „Nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2017 r. poz. 847 oraz z 2018 r. poz. 650), i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.”

Znaczy to tyle, że jeżeli:

 • Jesteś osobą fizyczną.
 • Przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia,
 • W okresie ostatnich 60 miesięcy (5 lat) nie wykonywałaś/eś działalności gospodarczej.

to możesz pakować kufer, torbę sportową czy co tam musisz spakować, żeby świadczyć swoje usługi u klienta i ruszać do roboty. 

Ale żeby być już tak w 100% pewnym,  że nikomu nie podpadniesz wykonując taki ruch, wyjaśniam po kolei co i jak.

No więc po pierwsze:

Jeżeli „jesteś osobą fizyczną” … Jesteś? No jesteś. Jeżeli nazywasz się Anna Kowalska i jako Anna Kowalska chcesz malować dziewczyny, robić im najpiękniejsze paznokcie jakie tylko potrafią sobie wyobrazić, ćwiczyć z nimi pośladki i dźwigać ciężary, biegać po parku, żeby chudły i były coraz zdrowsze i piękniejsze, pleść im warkocze, wybierać sukienki itd. itp. to jesteś osobą fizyczną. A nie byłbyś osobą fizyczną gdybyś to wszystko chciała robić nie jako nasza tytułowa ANNA, tylko jako spółka, fundacja, stowarzyszenie, spółdzielnia, szkoła wyższa … etc.

Po drugie:

Jeżeli „przychód należny z tej działalności  nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia”. Co to znaczy? Przychód to wszystkie pieniądze które otrzymałaś od klientów. Jeżeli zatem wykonałaś 6 makijaży ślubnych (6 treningów, 6 fryzur, 6 masaży etc.) i otrzymałaś od tych klientów w sumie do ręki 1000,00 zł to jest to twój przychód właśnie (dla odmiany dochód byłyby wtedy gdybyś od tego tysiaka odliczyła koszty benzyny, dojazdu, zużyte kosmetyki itd.). Uwaga! Chodzi tutaj o przychód należny, czyli „kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i (…)”

No dobra, a ile to jest „50% kwoty minimalnego wynagrodzenia”?

Otóż minimalne wynagrodzenie w 2018 roku wynosi 2100,00 zł. Łatwe działanie matematyczne pozwala na postawienie stuprocentowo pewnej tezy, że 50% z tego to 1050,00 zł. Tyle możecie zarobić miesięcznie, żeby sobie legalnie hulać bez prowadzenia działalności. Powiesz że to niewiele? Zazdroszczę. Znaczy, że masz już naprawdę stałe grono klientek i możesz zakładać działalność (o zaletach i trudach tego rozwiązania opowiem w następnym poście z cyklu „jak rozpocząć mobilny biznes kosmetyczny”). Ale jeśli działasz od niedawna a grono Twoich klientek nie rozrosło się jeszcze w niekontrolowany sposób nie spowodujesz wyczerpania limitu 1050,00 zł ot tak. ZapewniamJ Pamiętaj tylko, że tej kwoty nie możesz przekroczyć w żadnym miesiącu działalności. Planuj pracę tak, aby zamknąć miesiąc z kwotą 1050,00 zł przychodu.

No i po trzecie.

Jeżeli „w okresie ostatnich 60 miesięcy (5 lat) nie wykonywałaś/eś działalności gospodarczej”. To oznacza, że ustawodawca przeznaczył opcję prowadzenia działalności bez rejestracji tylko dla osób, które startują z biznesem pierwszy raz bądź po dłuższej przerwie.

To w sumie było by na tyle, ale dokładnie wiem, jakie wątpliwości narodziły się w Twojej głowie tuż po dwukrotnym przeczytaniu tego posta, więc spieszę na nie odpowiedzieć.

 

FAQ

 

Spełniam warunki. Co teraz? Mam tak po prostu zacząć pracować?

TAK. Możesz po prostu zacząć pracować.

Co mam zrobić, jeśli przekroczę w danym miesiącu kwotę 1050 złotych przychodu?

Klasnąć w ręce. To znaczy, że Twoja działalność rozwija się, a Ty jesteś coraz poważniejszym graczem:) Niestety oznacza to też, że musisz w ciągu 7 dni złożyć wniosek o wpis do CEDIG, bo Twoja działalność stała się działalnością gospodarczą. Dlatego tak planuj pracę, aby móc ją testować przez dłuższy czas i sprawdzić czy to faktycznie Twoja przyszłość. Jeśli tak, nie płacz w rękaw i wypłyń na szersze wody. Działalność gospodarcza nie jest wcale taka droga i taka straszna, a możliwości, które Ci daje są zdecydowanie większe niż działalność nie rejestrowana. No i dla takich początkujących też przewidziano ulgi i zwolnienia np. z ZUS. Ale o tym w następnym odcinku ;)

Czy są jeszcze jakieś ograniczenia dla takiej działalności?

Są. Jeśli  jesteś rolnikiem, otwórz ustawę i zapoznaj się zart. 6.  

Czy działając bez rejestracji mogę też pracować na etacie?

Możesz. O ile spełniasz pozostałe warunki. Głównie chodzi tu o nieprzekraczanie 1050 zł przychodu z działalności. (50% płacy minimalnej w danym roku – 1050 zł, w przyszłym roku ten limit będzie pewnie trochę wyższy).

Czy jeśli będę dodatkowo pracować na zlecenia, wpadnie mi dzieło to kwota ta wlicza się w te 1050 zł?

Nie. Głównie chodzi tu o nieprzekraczanie 1050 zł przychodu z działalności.

Jak wygląda kwestia podatków w przypadku prowadzenia firmy bez działalności gospodarczej?

Działalność nierejestrowana nie wymaga posiadania NIP, REGON, konta bankowego, czy prowadzenia księgowości, ale nie jest zwolniona z podatku. Osoba wykonująca działalność nieewidencjonowaną rozlicza się samodzielnie z osiągniętych przychodów, więc tutaj zastosowanie będzie miał PIT-36. Przychody z działalności bez rejestracji należy ująć w innych źródłach.

Czy przy prowadzeniu tej działalności muszę płacić ZUS?

Nie. I to jest właśnie najlepsze :)

Czy przy prowadzeniu tej działalności muszę płacić VAT?

Nie. I to też jest najlepsze :)

Czy muszę prowadzić jakąś dokumentację? Wystawiać rachunki?

Jakieś tak. Ale nie ma żadnych wymogów co do tego jak ona powinna wyglądać.  Nie ma obowiązkowych formularzy etc. Musisz po prostu monitorować swoje przychody, żeby nie przekroczyć kwoty, o której tu tyle rozmawiamy. Przepis (art. 109) mówi o obowiązku prowadzenia uproszczonej ewidencji sprzedaży za każdy dzień. Ewidencja będzie przydatna, aby śledzić, ile jeszcze można zarobić by nie przekroczyć limitu. Jeśli chcesz wystawiać rachunki to możesz wystawić taki, który zawiera tylko Twoje imię i nazwisko oraz informację o sprzedaży. Jeśli ktoś będzie się domagał wystawienia faktury możesz to zrobić. Wystawiasz wtedy fakturę ze stawką „zwolniony”.

Ale.... jest jednak pułapka dla kosmetyczek i fryzjerów. Z literalnego brzmienia przepisów wynika, że akurat oni (kosmetyczki i fryzjerzy) muszą ewidencjonować na kasie fiskalnej każdy przychód niezależnie od poziomu sprzedaży. Podmioty zwolnione z VAT po prostu rejestrują na kasie fiskalnej usługę ze stawką „zwolniony”, ale zarejestrować obrót na kasie muszą.  Przepis ten już jakiś czas obowiązuje, wobec tego utrwaliła się praktyka stosowania go w praktyce. I przepisy o nierejestrowanej działalności niestety tego nie zmieniły:( Ta sprawa nie dotyczy pozostałych Specjalistów jakich mamy na KUUMIE, ale usług kosmetycznych i fryzjerskich tak.

Jeśli macie jakieś pytania dotyczące kas fiskalnych, piszcie. Postaramy się na wszystkie odpowiedzieć. 

A koszty? Czy mogę je jakoś odliczyć?

Oczywiście. Możesz je wyliczyć i wskazać je w rozliczeniu rocznym – PIT. Nie wpływa to na limit przychodu, ale dzięki temu można nie wygenerować sobie dodatkowego podatku. Kosztem może być zakup pędzli, palet, kosmetyków itp.

 

To by chyba było na tyle. Jeśli rozwialiśmy Twoje wątpliwości co do tego czy możesz poszukiwać jawnie klientów na przykład przy pomocy takiego Portalu jak KUUMA, to super. Jeśli nie, zapraszamy do kontaktu. Nasze prawnicze służby z radością zmierzą się z Waszymi wątpliwościami :)

A wszystkich przekonanych zdecydowanych i głodnych sukcesu zapraszam w nasze „KUUMOWE” progi!

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

 • Kuuma.pl

  Elżbieta, zapraszam do lektury naszego artykułu o obowiązku zgłaszania dzialałności kosmetycznej do SANEPIDU: https://kuuma.pl/blog/zgloszenie-dzialalnosci-kosmetycznej-do-sanepidu?page=1

  Ocena komentarza: 0

  Zaloguj się by oceniać komentarze!

 • Elzbieta

  Witam. Chce prowadzić mobilną usługę kosmetyczną, czy w takim wypadku będę musiała zgłosić to do sanepidu? Pozdrawiam.

  Ocena komentarza: 0

  Zaloguj się by oceniać komentarze!

 • Kuuma.pl

  Przepraszamy coś się urwało. Inaczej rzecz ujmując, ustawodawca nie przewidział jakichkolwiek wyjątków od tego że usługi kosmetyczne i fryzjerskie podlegają rejestracji na kasie fiskalnej i to już od pierwszej transakcji. O kasach fiskalnych poczytaj w naszych artykułach a jeśli masz jakieś pytania pisz na blogu lub skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy. Odpowiadamy na wszystkie pytania.

  Ocena komentarza: 0

  Zaloguj się by oceniać komentarze!

 • Kuuma.pl

  Witaj! Niestety, ale wymogi co do kasy fiskalnej nie są uzależnione od formy wykonywania działalności.

  Ocena komentarza: 0

  Zaloguj się by oceniać komentarze!

 • Anna

  witam, jestem kosmetyczką, i chcę zająć się działalnością mobilną - jak w tym przypadku wygląda sprawa tej nieszczęsnej kasy fiskalnej przy działalności nierejestrowanej? gdzieś czytałam, ze w usługach mobilnych nie ma takiego wymogu dziękuje za odpowiedz Anna

  Ocena komentarza: 0

  Zaloguj się by oceniać komentarze!

Zaloguj się by dodawać komentarze!

Zaloguj się by ocenić wpis