PL  |  EN
Zaloguj / Zarejestruj Dla usługodawców

Wyszukaj Usługodawcę

Wyszukaj po dacie:
5 sposobów na lepszą organizację czasu

5 sposobów na lepszą organizację czasu

Dlaczego doba ma tylko 24 godziny?

To pytanie zadaje sobie wiele osób. Szczególnie kobiety wiedzą, jak trudno jest połączyć codzienne obowiązki w domu, pełnoetatową pracę oraz rozwój swoich pasji. Niekiedy wszystkie te sprawy są tak przytłaczające, że mamy ochotę zaszyć się w kącie i nie robić zupełnie nic. Nie musi tak być. Wystarczy kilka nieskomplikowanych zmian oraz odrobina samozaparcia i przepis na lepszą organizację czasu będzie gotowy.

Korzystaj z narzędzi

Niektórzy uwielbiają kolorowe plenery, inni wolą kalendarze online (my kochamy koilorowe planery:).

Niezależnie od wyboru, ich odpowiednie wykorzystanie pomoże zaplanować kolejne dni i pozwoli zapanować nad chaosem. Osobiście proponujemy plenery tradycyjne. Dlaczego? Można się na nich wyładować twórczo. Kolorowe mazaki, rysunki i zakładki sprawiają że chętniej podchodzimy do rozmyślania nad kolejnymi planami zdobycia świata:)

Warto dokonać podziału. Przykładowo sprawunki związane z prowadzeniem domu zaznaczajmy na niebiesko, te dotyczące pracy zawodowej na zielono, zaś czas który chcemy poświęcić na rozwijanie pasji bądź rozrywkę zamalujmy na żółto. Dzięki temu, jeden rzut oka wystarczy by sprawdzić co musimy zrobić danego dnia.

Odkładać, czy nie?

Przesuwanie spraw na później ma swoje wady i zalety. Jeśli wypada nam akurat coś, co możemy załatwić „od ręki” po prostu to zróbmy. Nie ma sensu odkładać tego w nieskończoność. W sytuacji jednak, gdy nowe zadanie potrzebuje od nas większego zaangażowania, zapiszmy je na „to do list” i postarajmy się sprecyzować czas, gdy będziemy mogli się tym zająć.

Nie daj się rozproszyć

Internet to świetne źródło wiedzy i rozrywki, ale także największy rozpraszacz naszych czasów! Oczywiście nie on jedyny odciąga nas od obowiązków. Która z Was mając pełną listę rzeczy do zrobienia, przypomniała sobie że w tym momencie ważniejsze jest umycie okien, albo… obejrzenie zaległego odcinka ulubionego serialu?

Gdy już coś zaplanujemy, trzymajmy się tego. Jeśli mamy duży problem z koncentracją wykorzystajmy metodę małych kroków. Pół godziny pracy bez żadnych rozpraszaczy i pięć minut przerwy na pyszną kawę (z zegarkiem w ręku!). Za wykonanie zadania zgodnie z planem możemy się nagradzać. Działa to bardzo motywująco, choć oczywiście nie oznacza że za każdą godzinę pracy mamy kupować trzy pary nowych butów. Dużo lepiej jest wykonywać wszystkie obowiązki od poniedziałku do piątku (sumiennie i rzetelnie), a w sobotę postawić na relaks, wybrać się do kina, randkę, czy spotkanie z przyjaciółką. Każdy z nas potrzebuje odpoczynku, trzeba jednak podejść do tej kwestii z głową.

Pod kontrolą

Oczywiście nie zawsze uda się nam zrealizować wszystkie punkty z listy. Dobrze jest zrobić sobie tak zwane „podsumowanie tygodnia”. Zajmie nam to dosłownie pół godziny, a pozwoli sprawdzić czego nie udało nam się zrealizować i co mogło mieć na to wpływ.

Nie trać głowy…. i czasu

Nie da się robić kilku rzeczy jednocześnie. Chyba, że lubimy żyć w ciągłym stresie i nie zależy nam na dokładności wykonywanych zdań. Każdy dzień najlepiej rozpocząć od najtrudniejszego zadania. Rano mamy najwięcej energii i jesteśmy zmotywowani do pracy. Koncentrując się na jednej rzeczy mamy większe szanse powodzenia, a co za tym idzie jesteśmy z siebie bardziej zadowoleni.

Produktywne zarządzanie sobą w czasie to proces, którego można się nauczyć. Z pewnością warto zmienić niektóre swoje nawyki, wyznaczyć sobie dzienne i tygodniowe cele, a później spokojnie i z determinacją dążyć do ich zrealizowania.

 

Czego bardzo Wam życzymy!

Zespół KUUMA.pl

Komentarze

    Ten wpis na blogu nie ma jeszcze komentarzy

Zaloguj się by dodawać komentarze!

Zaloguj się by ocenić wpis